Mutlaka izlenilmesi gereken 10 Mini Dizi'yi sizlere sunuyorum. Buyrunuz :)

1. DRAMAWORLD

DRAMAWORLD

20 yaşında üniversite öğrencisi olan Claire Kore dizilerini çok sevmektedir. Şu sıralar Kore'de çok popüler olan Taste Of Love dizisini ve başrolünü çok sevmektedir. Birgün yanlışlıkla telefonu aracılığıyla dizilerin çekildiği Dramaworld'e düşer. Dramaworld'un yok olup olmaması artık Claire'ın elindedir. 

2. WAR AND PEACE

WAR AND PEACE

Savaş ve Barış Rus yazar Lev Tolstoy tarafından yazılmış ve ilk kez 1869 yılında yayınlanmış roman. Roman dünya edebiyatının en önemli başarılarından ve önemli eserlerinden biri olarak değerlendirilir.”Savaş ve Barış” L.Tolstoy’un diğer eseri olan “Anna Karenina” (1873 – 1877) ile birlikte yazarın edebi yaratıcılıkta zirvesi olarak kabul edilir.

“Savaş ve Barış” Rusya’nın Fransa tarafından istilası döneminde yaşanmış olayları ve Napoleon döneminin Rusya’da Çar toplumuna etkisini, bu etkinin doğurduğu sonuçları beş asil aileden örnekler vererek tarif etmektedir. Romanın ilk sürümü 1865 – 1867 – yıllarda “Rus Haberci” gazetesinde dizi halinde “On yıl 1805” adı ile yayınlandı. Roman tam olarak ilk kez 1865 – yılında yayımlanmıştır. 2009 – yılında “Newsweek” tarafından hazırlanan “Top 100 Kitaplar” sıralamasında “Savaş ve Barış” birinci olmuştur.

Tolstoy , eser hakkında biraz karışık ifade ile, “Savaş ve Barış” “roman değil, bir manzume, daha çok ise, tarihi günlüklerdir” demiştir. Romanın bazı bölümleri ise tasvircilikten tamamen uzak olmakla, felsefi vatanperverlik karakteri taşır.

3. TABOOO

TABOOO

Maceracı James Keziah Delaney 1800’lü yıllarda kendi gemisini yapar çok geçmeden gemi sayısını artırarak bilinmeyen denizlere açılır. Afrika’ya ulaşan James bölgenin zenginliklerinden faydalanarak 1814 yılında yeniden Londra’ya geri döner. Ancak uzun yıllar boyunca ondan haber alamayan tanıdıkları ve ailesi James çoktan ölü ilan etmişlerdir.

4. QUEEN OF THE RİNG

QUEEN OF THE RİNG

Çirkin bir kız olan Nan Hee'nin aile sırına sahip büyülü bir altın yüzüğü takmasının ardından gelişen olayları konu almaktadır. Yakışıklı ama bir o kadar da soğuk kalpli olan Se Gun, Nan Hee'nin taktığı büyülü altın yüzük sayesinde onu çok güzel ve ideal tipi olarak görmeye başlar. 

5. SHOW ME A HERO

SHOW ME A HERO

1987’li yılların sonları şehirlerde hala siyah ve beyaz insanların ayrımı yapılıyor. Siyahlar her zaman şuçlu olan kesim olarak görüldüğü için yerel polislerde o dönemde işlenen politik, cinayet, kaçakçılık suçlarını dışladıkları bu insanlara karşı yapmak istiyorlar. Ancak ırkçılığın sona ermesi için mücadele verende önemli bir kesim bulunmaktadır. Yapılan suçlar, işlenen cinayetler hepsinin önüne geçilerek doğru ve adaleti sağlamak isterler.

6. TOKYO, YEOOWUBİ / TİLKİ YAĞMURU

TOKYO, YEOOWUBİ / TİLKİ YAĞMURU

Koreli oyuncu Lee Soo Jin(Sa-rang Kim) reklam çekimi için gittikleri Japonya'da setten kaçar. Tüm gün Japonya sokaklarında gezen Soo Jin yorgunluk ve açlıktan bitap düşer ve kendini suşi restoranına atar. Parası olmadığı için yiyip içip kaçmayı düşünürken... 
Suşi restoranında şef olan Hyun Soo'nun (Tae-woo Kim) Japonya'da yaşayan bir Koreli olduğunu öğrenir. Kahramanlarımız haliyle birbirlerine aşık olurlar. Ancak hiçbir şey istedikleri gibi gitmez ve yolları ayrılır. Ta ki 7 sene sonraya kadar...


7. SAİNTS & STRANGERS

SAİNTS & STRANGERS

İngiltere’den yola çıkan bir grup kaşif ve asker bilinmeyen topraklarda yeni zenginlikler aramaya başlar. Daha önce Avrupa tarafından bilinmeyen bir bölge Amerika’ya atılan ilk adımdır. Amerika’nın ilk yıllarının anlatılacağı yapımda yerel halk kızıl derelilere karşı merhmet gösterilmeksizin yapılan işgal anlatılacaktır. Dış dünyadan gelen yabancılarla ilk defa karşılaşıp silahları karşısında güçsüz kalsalar da mücadele edeceklerdir.

8. ROMANCE FULL OF LİFE

ROMANCE FULL OF LİFE

So In Sung (Yoon Shi Yoon) 4 yıldır polis olmak için sınava çalışmaktadır. Girdiği sekiz sınavdan da kalmıştır ama yine de pozitif bir kişiliği vardır. Daha sonra ise "Dopdolu Hayat Deneyimi" isimli yüksek ücretli bir yarı zamanlı işe başvurur. 

9. BEOWULF: RETURN TO THE SHİELDLANDS

BEOWULF: RETURN TO THE SHİELDLANDS

Aşk, cesaret, hırs, ihanet, intikam, sadakat, güç, ihtiras, insanın vahşi yüzü tüm duyguların yaşadığında bir dizi, iyi ve kötü kavramına bakış açınızı değiştirecek bir dizi, siyasi baskılar, savaşlar, isyanlar ve kaldıkları zor durumlar ne kadar iyilik kavramını benimsemiş olsalar da kötü şeyler yapmalarına teşvik edecektir.

10. RİVER

RİVER

Dizi İngiltere polis teşkilatındaki bir komiserin hayatının bir kısmını anlatıyor. Kahramanımız John River, ortağını (Jackie ‘Stevie’ Stevenson) bir gece sokak ortasında kafasından vurularak kaybediyor. İşte bu olaydan sonra kahramanımız eski gündelik hayatına tam olarak uyum sağlayamıyor ve aynı zamanda da Stevie’yi kimin öldürdüğünü araştırıyor. Yeni çömez bir ortak ve yeni davalarla birlikte hem Stevie’den uzaklaşıyor hem de gittikçe tuhaflaşan bir olaylar silsilesi içinde buluyor kendisini.

Dizi hikaye gidişatı boyunca küçüklü büyüklü birkaç kere izleyici şaşırtmayı başarıyor. Önceden de bahsettiğim gibi dizinin senaryosu gerçekten de iyi yazılmış nadir polisiye-dram örneklerinden. Bu arada dizideki sürpriz karakteri ve Eddie Marsan’ın oyunculuğunu da öv öv bitiremem. Müzik konusunda da pekiyi notunu veriyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları