Beslenmemizle ilgili bildiğimiz ama yanlış olan 10 bilgi.

1. Yumurta

Yumurta

Yumurta sarısı kan kolesterolünü yükseltmez. Et sevmeyen ve tüketemeyenler tahıllı-sebzeli yemeklerin yanında günde bir yumurta yiyebilir.

2. Et suyu

Et suyu

Etin zengin kaynak olduğu protein ve demir etin suyunda değil, yapısında yer alır. Bu nedenle etin suyundan ziyade kendisi tüketilmeli.

3. Margarin

Margarin

Margarin trans yağ ve kolesterol içerir, dünyada ve Türkiye’de margarin sektörü üretim yöntemlerini düzenledi. Türkiye’de margarin sanayi’nin yaklaşık yüzde 90’ından fazlası artık yüzde 1’in altında trans yağ içeren “trans yağsız” margarin üretimine tamamen geçti. Bitkisel yağlar kolesterol içermez. Bu nedenle “trans yağsız” margarinler ne kolesterol, ne de trans yağ içerir.

4. D vitamini

D vitamini

Yazın iyi güneşlendim iyi besleniyorum, D vitamini ihtiyacım yok; D vitamini günlük ihtiyacımızın yalnızca yüzde 10 kadarı hayvansal besinlerle alınıyor. Üretimi yaz güneşine bağımlı olduğundan çoğumuzda sonbaharla beraber hızla eksiliyor. Yazın güneşlensek bile D vitamini takviyesi lazım.

5. Çay ve yumurta

Çay ve yumurta

Çay ve kahvede bulunan okside olmuş fenolik ögeler ve tanenler yumurta ve diğer besinlerdeki demirin emilimini olumsuz etkiler. Bu nedenle kansızlığa meyilli, doğurganlık dönemindeki kadınların ve çocukların yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açık ve limonla birlikte içmeleri gerekir. Limon C vitamini içerdiğinden, fenolik ögelerin ve tanenlerin demir bağlayıcı etkisini azaltır.

6. yaşlılık ve protein alınmaması

yaşlılık ve protein alınmaması

65 yaş üzerindekilerde fazla protein tüketimi ölüm oranında yüzde 28 düşme, kanser bağlı ölümlerde yüzde 60 azalma sağlıyor. Üstelik kemik erimesi riskini de azaltıyor. Kansere karşı koruyucu olan büyüme hormonunu, 65 yaştan sonra kas erimesiyle hızla eksiliyor. Bunun engellenmesi için yüksek proteinli diyetin gerekliliği ortaya çıkıyor.

7. Ekmek

Ekmek

Ekmekteki faydalı vitaminler başka besinlerde bulunmadığından soframızdan eksik edilmemeli, ekmeğin insana çok yararı vardır gibi sözlerle büyüdük fakat; milyonlarca yıllık insan türünün yaşamında sadece 10 bin yıllık geçmişi olan ekmeğin ana besin öğesi olmasına imkan yok. Ekmekteki vitaminlerin çok daha fazlası diğer sebzelerde ve meyvelerde yüksek oranlarda bulunuyor. Kavrulmamış ceviz badem fındık tüketimi çok daha faydalı görülüyor. Üstelik ekmekteki gluten denen madde az veya çok birçok kişide dönemsel olarak şişkinlik hazımsızlık bağırsak duvarında hasara neden olabiliyor. Bağışıklık sistemine zarar vererek romatizmal hastalıkları tetikleyebildiği düşünülüyor. Fitat denilen içeriği nedeniyle demir, çinko ve kalsiyum emilimini bozabiliyor.

8. Tereyağı, yoğurt, peynir, kırmızı et gibi gıdalardaki katı yağlar zararlımı ?

Tereyağı, yoğurt, peynir, kırmızı et gibi gıdalardaki katı yağlar zararlımı ?

En uzun yaşayanlar listesinde ilk sıralarda yer alan Girit’lilerin günde 250 gr civarında yüzde 70 yağlı keçi peyniri tükettiği biliniyor. Fransa, Hollanda ve Norveç’te katı yağ tüketimi fazla olduğu halde kalp damar hastalıklarının az rastlandığı, düşük yağ tüketimi olan Şili’de ise daha fazla saptandığı ayrı bir gerçek. Üstelik yağı kestiğinizde yerine koyacağınız besin ise karbonhidrat yani şeker ve protein. Şekerin fazla tüketilmesi ise yağın fazla tüketilmesinden çok daha hızlı ve fazla kilo almaya neden oluyor.

9. Az ve sık öğün

Az ve sık öğün

Doğal hayatta besine ulaşımın kolay ve garantili olmadığını düşününce bile doğru olması mümkün görünmüyor. Açlık, şeker depolarının boşalmasını sağlıyor ve bu sayede yağ yakılmaya başlıyor, sık ve az yediğimizde şeker depolarının boşalmasına imkan olmuyor. Bundan sadece iki yüzyıl öncesine kadar en fazla iki öğün yemek yendiği biliniyor. Yani günde 2-3 öğünle beslenmek daha doğal. Az ve sık yemenin metabolizmayı hızlandırdığı söylentisinin güçlü bilimsel dayanağı da yok. Ancak ana öğünlere yakın çok acıkanlar için, kavrulmamış badem ceviz fındık ve peynir yoğurt gibi atıştırmalıklarla açlığı bastırmak faydalı bulunuyor.

10. Ayçiçek, pamuk, mısırözü, soya yağı çok faydalıdır

Ayçiçek, pamuk, mısırözü, soya yağı çok faydalıdır

Bunlar, omega-6’dan zengin çoklu doymamış yağ asitleri ve yeterince balık tüketmeyenlerde Omega-6/omega-3 dengesini, vücutta iltihap yaratıcı omega-6 lehine bozuyorlar. Fabrikada yüksek ısı ve basınç altında üretilen bu yağlar, dokuları yıpratıcı transyağlara dönüşüyor. Pişirme sırasında daha da bozuşuyorlar. Balık pişirirken kullanılırsa, balıktaki Omega-3 faydalı yağın vücutta kullanımını engelliyorlar. Soğuk sızma zeytinyağının ise böyle olumsuz etkisi yok.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları