Evcil hayvan denilince ilk akla gelen kedi ,köpek ,kus gibi hayvanlardır hatta fare beslemek bile insanların gözünde çok büyüyor.Şimdi birde bu listedeki hayvanlara göz atalım ve ne kadar kedi ve köpeğin değerini anlayalım.

1. Sakallı Ejder

Sakallı Ejder

Bu canlıyı beslemek isteyenlerin çok minnoş bir yapısı olmasa gerek.  Bu dragonların anavatanı Avustralya çöllerindir ve sürüngen türleri arasında popüler olanıdır. 8 yıla kadar yaşayabilirler. Bukalemun gibi deri renklerinde değişim ve kamuflaj görülebilir.

2. Degu (Funda Sıçanı)

Degu (Funda Sıçanı)

Bu hayvanın memeleketi Şili’dir. 10 cm kuyruğu bulunmaktadır. Evde bakmak zor yine de bazı bölgelerde oldukça yaygındır.  8 yıla kadar da yaşayabilirler.

3. Şeker planör

Şeker planör

Fare familyasında yer alan bu hayvan Avustralya ve Yeni Gine’nin yerlilerinden.  Oldukça küçük boylu oldukları için yanlışlıkla şeker niyetine çayınıza katmamanız konusunda da uyarmak isteriz  Kollarının altında bulunan ince elastike perde bu hayvanlara uçma yeteneği katıyor ve ortalama 60 metre yüksekliğe kadar uçabiliyor. Hayvanı satın alan sahiplerinin bir süre bu sevimli yaratıkları omuzlarında taşıması gerekiyor. 15 yıla kadar da yaşayabilirler.

4. Çöl Tilkisi

Çöl Tilkisi

Fennek tilkisi olarak da bilinir.  Oldukça sevimli görünürler. Kuzey Afrika’da ve Arap yarımadasında rastlanır. Doğası çöl iklimine uygun olduğu için sıcak ortamları severler. 15 yıla kadar yaşarlar.

5. Boynuzlu Kurbağa

Boynuzlu Kurbağa

Güney Afrika Yağmur Ormanlarında bulunur.  Nesli tükenme tehlikesindedir. 10 yıla kadar yaşayabilir.

6. Feret

Feret

Sansargiller ailesinden, gelinciklerle ve kokarcalarla akraba, küçük etçil memelidir.  Yaklaşık 50 cm. boyunda ve 1 kilo civarındadırlar. 7 – 10 yıl yaşarlar.

7. Aksolotl

Aksolotl

ilk bakışta biraz garip gelebilir ama bakar mısınız şunun tatlılığına  Kendisi  kaplan semenderi grubuna ait Meksika köstebek semenderlerindendir. Bilim araştırmalarda da çok kullanılır. Yüzünde hiç düşmeyen bir gülümseme ifadesi bulunur ve 15 yıla kadar yaşayabilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları