Siber saldırıdan 10 bini aşkın kuruluş ve yaklaşık olarak 100 ülke etkilendi. Birçok ünlü firmaysa bu durumun ciddiyetinin farkında olarak üretimlerine ara verdi, Türkiyeyi'de etkileyen ve siber saldırıların zeminini hazırlayan 'WannaCry' virüsü nedir ve nasıl bir güvenlik önlemi almamız gerekiyor herşeyi bu haberimizde açıklıyoruz.

Bu Virüs Bilgisayara Nasıl Bulaşıyor ve Saldırganların Amacı Nedir ?

Bu Virüs Bilgisayara Nasıl Bulaşıyor ve Saldırganların Amacı Nedir ?

Genelde e posta, kaynağı belirsiz olan programlar, forum siteleri, korsan filmler, müzikler veya oyunlardan bulaşabilen bu virüs  yem virüs olarak biliniyor ve bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreliyor.

Bu dosyalara yeniden erişim sağlayabilmeniz içinse sizden Bitcoin ile belirli bir miktar ödeme isteniyor, ödemediğiniz taktirde ne kadar format atsanız da önemli verilerinize erişemiyorsunuz !

Bu yazılımın asıl adı WCry fakat yazılımcılar WannaCry adını da kullanmaktadırlar.

Bilindik Virüslerin Aksine Bu Yazılım Zararlı Dosyaya Tıklamasanız Dahi Bilgisayarınızı Hedef Alabiliyor !

Bilindik Virüslerin Aksine Bu Yazılım Zararlı Dosyaya Tıklamasanız Dahi Bilgisayarınızı Hedef Alabiliyor !

WannaCry herhangi bir kuruluşun server'ı veya kişisel bilgisayarınıza girdiği an ağ bağlantısı bulunan diğer bilgisayarlara da girebiliyor tabi diğer bilgisayarlar veya server'lar güvenlik açıklarıyla doluysa. 

Bu da yazılımın etkisinin neden bu kadar yaygın olduğunu açıklıyor. Çünkü yazılımın sızdığı her kuruluştaki bilgisayarlar tehdide açık oluyor.

Peki Bu Virüs Kim veya Kimler Tarafından Üretildi ?

Peki Bu Virüs Kim veya Kimler Tarafından Üretildi ?

Bu virüsün yapımcısı veya yapımcıları henüz tam anlamıyla bilinemiyor ve üstlenen kimse şuan için yok, 

Fakat WannaCry yazılımının ABD'nin istihbarat servislerinden Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir virüs aracılığıyla bulunduğu öngörülüyor.

Bu Saldırıdan Kimler Etkilendi ?

Bu Saldırıdan Kimler Etkilendi ?

Şuana kadar bu saldırıdan 100'e yakın ülke etkilenmiş durumda, saldırı nedeniyle Nissan, Renault ve bazı büyük firmalar da etkilenmiş durumda. Üretimlerine ara veren bu firmaların ne yapacağı merak konusu olsa da bir önlem almışlardır diye düşünüyoruz.  Ayrıca saldırıdan birçok kamu kuruluşu da etkilenmiş durumda, henüz ülkemizde yaygın değil fakat önlem almak için önümüzde pek bir vaktin olmadığı da aşikar.

BTK Başkanı'nın Türkiye'deki Kullanıcılara Uyarıları

Peki Kullanıcıların Alması Gereken Önlemler Nelerdir ve Tehlikedemiyiz ?

Peki Kullanıcıların Alması Gereken Önlemler Nelerdir ve Tehlikedemiyiz ?

Sizlere önereceğimiz bazı hususlar var bunlara dikkat ederseniz tehlikeyi minimuma indirme şansımız var, 

Size gelen e posta adreslerine dikkat edin ve güvenilir kaynaklardan değilse asla tıklayıp indirmeyin veya açmayın, özellikle yüksek fatura tuzağına dikkat etmenizde yarar var. Bunların yanısıra antivirüs ve işletim sistemleriniz güncel değilse bunları derhal güncellemenizi öneriyoruz, virüsten etkilenmeyiz diye kendinizi salmayın lütfen tüm önemli dosyalarınızın yedeklerini harici diske alın ve saklayın çünkü yem virüs girdiği zaman herhangi bir çözümü yok dosyalarınız için ağlasanız da sızlasanız da gittikten sonra dönüşü yok mecburen fidye ödemeniz gerekiyor dikkatli olun lütfen.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları